Lekcje muzealną jaką miałam okazję prowadzić dla uczniów Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie odbyła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Dotyczyła ona mojej wielkiej miłością jaką jest kultura starożytnego Egiptu. Mogłam oprowadzić moich uczniów właśnie po tej wystawie.
„Wykład oraz prezentacja była tylko początkiem do bliższego poznania tego niezwykle dobrze rozwiniętego społeczeństwa. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy o złotych butach faraonów, naszyjnikach zdobionych kamieniami w kształtach much, które noszone były przez wysokiej rangi wojskowych oraz dzieci władców Egiptu. Dowiedzieliśmy się też wiele o tym jak wyglądały i co oznaczały poszczególne sposoby uczesań, które zależały od płci mieszkańców tego starożytnego miejsca. Zwieńczeniem tej niecodziennej lekcji, była możliwość przymierzenia różnego rodzaju „ubrań” i elementów strojów związanych z epoką faraonów. To dopiero była zabawa, przerywana tylko na ułamki sekund salwami śmiechu. W zabawę, która była doskonałym urozmaiceniem programu zajęć artystycznych realizowanych w ZNPO, dali się wciągnąć także ich prowadzący, p. Adrianna Zawadzka oraz p. Sebastian Adamus.
Lekcja, którą odbyliśmy w tym niesamowitym muzeum była doskonałą okazją na zdobycie zupełnie nowej wiedzy oraz na rozwinięcie lub nawet odkrycie w sobie nowych zainteresowań. Na to drugie na pewno mogła mieć wpływ dalsza część wizyty w tej instytucji, a konkretnie zwiedzanie wystawy, która zatytułowana została „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Tutaj naszym przewodnikiem była p. Adrianna Zawadzka, dla której Egipt, jego mieszkańcy, kultura i zabytki to wielka miłość, pasja i tematyka pracy doktoranckiej, którą niedługo będzie bronić. Ekspozycja pokazana na tej wystawie składa się z ponad stu zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii. Ukazuje ona różne aspekty tej niezwykłej, budzącej w nas ogromna ciekawość kultury."
Za: http://www.znpo.pl/wycieczka-pt-sladami-kultur-cz-1-poznan-muzeum-archeologiczne/